středa 9. prosince 2020

STRÁŽCE OHNĚ

 V pondělí jsme se konečně sešli tváří v tvář v naší školičce. Alespoň někteří. A hned jsme se pustili do keramiky. 

Je čas svíček, rozsvěcíme tmu.

 Dřív, když nebyla elektřina, měli to lidé těžší, museli udržovat oheň, který jediný jim dával světlo. Když zhasl, všude byla tma....  Ale oheň nebylo jen světlo, také hřeje, máme ho rádi, rádi se koukáme do plamenů svíček i ohně v krbu. A na druhé straně oheň umí být i nebezpečný když ho nehlídáte spálí během chvíle třeba celý dům, i město....Musíte jej hlídat abyste se neztratili ve tmě a aby vás nespálil.

My jsme si vzali oheň čajové svíčky a vytvořili si vlastního strážce ohně...anděl, rytíř, permoník, drak, ....strážce ohně




Pokud budete tvořit doma a hlínu nemáte vezměte si barvy, barvy ohně (teplé barvy a žádné jiné :-)
a pokuste se tento Živel  ztvárnit, dát mu svou tvář, tělo. A měla by z něj vyzařovat síla a moc ale i teplo  a světlo.....

Tady jsou hned všechny živly, poznáte je?





pátek 4. prosince 2020

Studijní kresba

 Dnes jsem si pro vás připravila takový řemeslný úkol.  Je čas krmítek a pozorování ptáčků, kteří se přibližují našim obydlím a hledají zde něco na zub - spíš do zobáku :-) a tak máte za úkol nakreslit barevnou studii ptáčka.


Pokuste se o tzv. vědeckou ilustraci, to znamená, že budete věrně vycházet z podoby živočicha, tak, aby byly zachovány a vyzdviženy všechny jeho podstatné znaky, odfiltrujete pozadí a všechno rušivé.

Najděte si nějakou fotografii - obrázek, ostrý a jasný, abyste mohli podle něj do všech podrobností ptáka nakreslit. Představte si, že jej kreslíte pro encyklopedii a všichni podle vašeho obrázku budou jednotlivé druhy poznávat.

Nejprve si načrtněte tužkou celý tvar - nesmí se vám stát, že se vám nakonec na papír nevejde třeba celý ocas, nebo chocholka. Pak se tužkou pokuste vystihnout strukturu peří, používejte různé tvrdosti tužek, zkoušejte víc přitlačit nebo naopak méně. Velmi záleží také na tom, jak máte tužku ořezanou


V této chvíli již můžete vzít také pastelky, nebo vodovky, jelikož barva je u ptáků hlavní rozlišovací znak, i tam by ale měla být z tahů poznat struktura peří.
Na ukázku je zde pár ilustrací ze starších ornitologických (ornitologie - věda o ptácích) příruček a encyklopedií




A ješte tady odkaz na FB se spoustou podobných krásných obrázků




Opatrujte se, těším se na vás příští týden ve škole
Jana






OBNOVENÍ VÝUKY

 Vážení rodiče

od pondělí 7.12. jak již jistě víte, dochází k dalšímu uvolnění ve školství v rámci opatření proti šíření koronaviru v ČR.

Konečně budeme moci začít opět s výukou v ZUŠ, bohužel s omezením počtu žáků najednou ve třídě.

Páteční výuka bude probíhat beze změn, jelikož se do limitu 9+1 přesně vejdeme.

Pondělní výuku musím vzhledem k okolnostem rozvrstvit do tří skupin.

14.00- 15.30

15.40- 17.10

17.20- 18.50

Do zprávy vám pošlu jmenné rozdělení

pondělí 30. listopadu 2020

Zamrzlé město 16.25 - 18.40

 Dobrý den

Dnes si vytvoříme zimní obrázek. Budete potřebovat dva stejně velké papíry nejlépe čtvrtka a papír, vodovky a tužku nebo černou fixu a potravinářskou folii (kus o něco větší než výkres) nebo kus igelitu a nůžky.

Nejprve se naučíte takové malé kouzlo, vezměte si čtvrtku nebo papír a vodovkami si ji celou nabarvěte zimními barvami - jako když se ráno vzbudíte a venku je mrazivá jinovatka, trochu mlha a tou prosvítá mrazivé sluníčko, všechno je zabarveno domodra... Použijte modrou tmavou i světlou může být i trochu fialová nebo tyrkysová...hlavně ať máte papír hodně mokrý a do té mokré barvy položte zmuchlaný igelit a nechte uschnout třeba na topení.



pak si vemte druhý papír a na něj si nakreslete tužkou nebo fixou město, řadu domů bez mezer, jeden je nalepený na druhý a každý je jiný, můžete mít staré město s ozdobnými štíty a okýnky 

nebo město moderní s vysokými mrakodrapy se spoustou malinkých okýnek.

Nebo spojte obojí řadu starších domečků a za nimi se tyčí mrakodrapy


Vybarvěte jen okénka - rozsvícená barevnými světýlky a celé město vystřihněte

Město přilepte na uschlý papír s námrazou. Pokud máte bílou barvu nebo bílý fix můžete ještě přidat maličké tečky sněhových vloček a máte hotovo


A kdyby se vám kouzlo povedlo, můžete jej zopakovat a udělat třeba  zamrzlé okýnko jako tady



Námraza - 14.00-16.15

 Tak dneska mám pro vás myslím si jednoduchý úkol, je to spíš trénink trpělivosti a pečlivosti. 

Určitě jste již po ránu sledovali námrazu na oknech, mráz na skle umí nádherně malovat.




Tohle jsou zvětšené krystalky ledu, z nich jsou tvořené i sněhové vločky, nenašli byste dvě stejné :-)

 No a my si zkusíme nechat zamrznout papír. Stačí vám i menší papír, jako malý sešit A5 nebo i jako notýsek (ale musíte být opravdu pečliví, čím menší papír tím po vás budu chtít jemnější kresbu.

Nejprve si zvolte styl vaší námrazy, jak budou krystalky narůstat....většinou přibývají a zarůstají okno dokud nenarazí na další, jejich tvary jsou spíš ostré, špičaté, štiplavé jako mráz, můžou to být i malé hvězdičky - vločky.
Použijte ostrou tužku nebo centropen, nebo třeba pero či propisku, něco co má tenkou čáru. a zaplňte co nejvíc plochy (někde budou krystalky menší jinde větší....) 

A až budete hotoví tak tomu dodáme barvu ale samé studené mrazivé. Můžete použít pastelky nebo vodovky (u vodovek nejdříve vyzkoušejte, zda se vám vodou nebude kresba rozmazávat - některá pera nebo centropeny) no a pečlivě vybarvujte jednotlivé plošky - krystalky barvičkami....
)Můžou to být takové ty bezmyšlenkovité kresby, které vám vznikají třeba když učitelé ve škole něco vykládají a vy si nemusíte psát poznámky ale nutí vás to něco kreslit....nebo často vznikají při dlouhém telefonátu, jsou složené z malých čárek, trojúhelníčků, koleček..... ale také to může být promyšlená kresba)





Někomu vzniknou třeba hory 

A někdo třeba dokáže zmrazit i něco živého






pátek 27. listopadu 2020

Pátek 16.15 - 18.30 ZÁTIŠÍ V BÍLÉ

Tak dneska nebudeme péct ale zkusíme si trochu hrát s foťákem, stačí vám ten v telefonu ale pokud máte třeba digitální zrcadlovku, zkuste použít ji.  Kdo chce, nakonec může zůstat i v kuchyni...ale tentokrát jen u umytého nádobí....nebo, že byste vymysleli i něco k jídlu?

Úkol č.1: Napište každý deset slov, která vás napadnou, když se řekne bílá...

Úkol č. 2: Postavte si zátiší ale jen z bílých předmětů, na bílém podkladu s bílým pozadím....téma zátiší nechám na vás

Úkol č. 3: Zátiší vytvořte zajímavé světlo a vyfoťte. Jako formát si zvolíme čtverec (formát pro instagramové obrázky.) Můžete do čtverce buď rovnou fotit (lze zvolit ve volbách fotoaparátu většiny mobilů) nebo fotku později ořízněte.


 Když se řekne zátiší, možná si vybavíte právě staré malby holandských mistrů. Obrazy, které doslova překypují předměty – mísami s ovocem, poháry s vínem, květinami, nařasenými látkami a spoustou dalších věcí. Tak vypadala i první fotografická zátiší.


Postupem času dostala zátiší jednodušší a svěžejší vzhled. Dnes si můžete vybrat, jestli budete následovat spíše klasickou cestu s jemným nasvícením a tradiční kompozicí nebo svým snímkům vtisknete modernější podobu. Ať již zvolíte jakýkoliv způsob, následující tipy jistě oceníte.

  • Photo by Výtvarka na Pražačce on October 22, 2020. Na obrázku může být: uvnitř.
    Přidat popisek

1. Nespěchejte


































  • Photo by Výtvarka na Pražačce on October 22, 2020. Na obrázku může být: uvnitř.

































Při focení zátiší je důležité především naladění a zklidnění. V tom se zátiší liší například od akční fotografie, kdy se potřebujete soustředit na rozhodující okamžik. Při tvorbě zátiší byste měli být klidní a soustředění (skoro) jako zenoví mniši.

Zátiší totiž není jen o kompozici nebo světle (i když obojí je důležité). A není to ani shluk jednotlivých věcí.

To, co diváky na zátiší přitahuje, je především vzájemný vztah předmětů a harmonie tvarů a barev.

2. Najděte dobré světlo

Při focení zátiší si často vystačíte pouze s jedním světlem a jednou odraznou deskou. Světlo může být denní od okna nebo můžete použít stolní lampičku. Jen si dopředu promyslete, jaká nálada má ze snímku vycházet.

Je vaším záměrem kontrastní snímek založený na světlech a stínech? Pak si vezměte na pomoc ostřejší světlo jdoucí z jednoho směru – typicky zmíněnou lampičku.

Jas od okna zataženého bílými závěsy zase může simulovat ateliérový softbox. Díky závěsům dostanete krásně rozptýlené světlo, které na předmětech vykreslí jemné tonální přechody. A pamatujte si, že nejměkčího světla dosáhnete tím, že svoji kompozici postavíte až do prostoru mimo okenní rám, nikoliv přímo proti oknu.

Pokud vaše okno míří na sever, je to pro vás výhra. Je známo, že nejkrásnější světlo jde právě ze severního směru.

Neopomíjejte ani půdní nebo sklepní prostory. Kromě tajuplné atmosféry se do vašich snímků dostane také patina omšelosti, což jim přidá na poutavosti.

3. Použijte odrazné a stínicí desky

I předměty potřebují občas přisvítit odrazem. Proto použijte odraznou desku vždy, když bude neosvícená strana příliš tmavá.

V opačném případě můžete sáhnout po černé desce. Tato deska (nebo třeba kus tmavého kartonu) vám pomůže zastínit příliš světlá místa a dodá předmětu temnější kontury.

4. Vyberte vhodné rekvizity

Nekomplikujte si fotografování velkým množstvím předmětů. K dokonalému zátiší postačí pouze dvě rekvizity a plocha, na které obě stojí. Jako pozadí poslouží obyčejná zeď, kus plátna nebo kartonu.

Důležité je, aby spolu věci komunikovaly. Dvě vázy stojící bez nápadu vedle sebe nikoho neohromí. Spojujte předměty zdánlivě nespojitelné a vytvářejte překvapivé vazby. Nebo naopak využijte podobnosti tvarů a vneste do svých snímků harmonii.

Nedávejte si na začátek nesnadné úkoly v podobě focení skleněných nebo lesklých předmětů. Sáhněte raději po objektech s méně komplikovaným povrchem, jako je matná keramika a porcelán, proutí, papír či dřevo.

Mnoho inspirace najdete i v kuchyni. Poskytne vám ji třeba kuchyňské náčiní nebo jídlo.

5. Držte se jednoduchosti

Při fotografování myslete na kompoziční pravidla. Zátiší sluší jak zlatý řez, tak diagonála.

Experimentujte, ale vězte, že méně znamená více.

6. Snažte se o dokonalý záběr

Jednou z výhod při focení zátiší je, že máte čas vyšperkovat si záběr. Podívejte se proto na své rozestavěné zátiší očima nezávislého kritika.

Možná vás to překvapí, ale málokterý žánr je tak citlivý na chyby, jako právě zátiší. Proto ho nezapomeňte fotografovat ze stativu. Je to nejlepší a nejrychlejší způsob, jak odstranit případné vady a svůj záměr dovést k dokonalosti.

Jak fotit zátiší - váza

Minimalismus zátiší sluší.
Canon EOS 6D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1/125 s, f/11, ISO 100, ohnisko 100 mm

Focení zátiší má jednu obrovskou výhodu: můžete si ho kdykoliv vyzkoušet sami doma. Stačí jen najít chvíli klidu.


Pátek 14.00 - 16.15

 Dnes budeme trochu víc vyrábět....

Budete potřebovat:
nějakou větší krabici - třeba krabici od bot
lepidlo
nůžky
fixy, tempery, pastelky -podle libosti
časopisy, letáky, noviny
kousky kartonu, papíry všeho druhu
špejle
zbytky látek, záclon
fantazii se meze nekladou

Dnes si zahrajeme na scénografy. Víte co takový scénograf dělá? Vymýšlí prostředí, ve kterém hrají herci divadlo. 
My začneme s tím, že si vyberete svého hrdinu (musí být menší, jeho svět bude krabice) Třeba některé z plastových zvířátek, figurky z lega, menší hračka.....
Hrdinu si také můžete nakreslit na papír, vystřihnout a nalepit na tvrdší karton. 
Představte si děj, nebo příběh, který se děje vašemu hrdinovi. Přestavte si prostředí, kde se nachází,  jak by asi vypadalo okolí, jakou barvu by mělo nebe, co by bylo kolem a v krabici tento svět vytvořte. Dno krabice bude pozadí (musíte ji postavit na bok), tam nakreslíte nebo namalujete krajinu, zeď, stěnu autobusu - podle toho kam jste se rozhodli postavu umístit. Bedýnku si můžete vytapetovat, vymalovat barvou, novinami, do oken můžete dát záclonky. Postupně do krabice umísťujte postavy (klidně vystřižená z kartonu, dál tam můžu být nábytek, obrazy, hory, zvířátka. Scéna nemusí být pouze pokoj, může to být i krajina. Až tuto pohádkovou krabici dokončíte, pošlete mi její fotku. A můžete připsat krátký text z příběhu. 
Moudrý jezevec v lese radí všem zvířátkům, ale ze své nory vychází jen v noci.....

Tady je maličká ukázka již rozpohybovaného animovaného divadélka divadlo
Kdo by si troufl, může zkusit postavičky i sám rozhýbat, uděláte několik fotografií s malým posunem v čase. šikovná je aplikace stop motion. 
Stačit bude i když si divadélka schováte a přinesete pak do výtvarky, můžeme si společně vytvořit krátké animované příběhy.  Zatím zkuste krátký příběh vymyslet a vytvořit i všechny postavy....


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Malý dobrodruh se vydal po proudu hledat radu u vládce všech moří. Co asi potřebuje vědět? 



Můžete použít třeba opravdové větvičky, nebo jiné přírodniny, hlavně ale něco trvanlivého, aby nám to nezvadlo. Může to být příběh ze skutečnosti ale třeba i z úplně neznámých prostor - ve vesmíru, v budoucnosti ..



pondělí 23. listopadu 2020

Pondělí obě skupiny

 

Dnes budeme trochu víc vyrábět....
Budete potřebovat:
nějakou větší krabici - třeba krabici od bot
lepidlo
nůžky
fixy, tempery, pastelky -podle libosti
časopisy, letáky, noviny
kousky kartonu, papíry všeho druhu
špejle
zbytky látek, záclon
fantazii se meze nekladou

Dnes si zahrajeme na scénografy. Víte co takový scénograf dělá? Vymýšlí prostředí, ve kterém hrají herci divadlo. 
My začneme s tím, že si vyberete svého hrdinu (musí být menší, jeho svět bude krabice) Třeba některé z plastových zvířátek, figurky z lega, menší hračka.....
Hrdinu si také můžete nakreslit na papír, vystřihnout a nalepit na tvrdší karton. 
Představte si děj, nebo příběh, který se děje vašemu hrdinovi. Přestavte si prostředí, kde se nachází,  jak by asi vypadalo okolí, jakou barvu by mělo nebe, co by bylo kolem a v krabici tento svět vytvořte. Dno krabice bude pozadí (musíte ji postavit na bok), tam nakreslíte nebo namalujete krajinu, zeď, stěnu autobusu - podle toho kam jste se rozhodli postavu umístit. Bedýnku si můžete vytapetovat, vymalovat barvou, novinami, do oken můžete dát záclonky. Postupně do krabice umísťujte postavy (klidně vystřižená z kartonu, dál tam můžu být nábytek, obrazy, hory, zvířátka. Scéna nemusí být pouze pokoj, může to být i krajina. Až tuto pohádkovou krabici dokončíte, pošlete mi její fotku. A můžete připsat krátký text z příběhu. 

Moudrý jezevec v lese radí všem zvířátkům, ale ze své nory vychází jen v noci.....



                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Malý dobrodruh se vydal po proudu hledat radu u vládce všech moří. Co asi potřebuje vědět? 



Můžete použít třeba opravdové větvičky, nebo jiné přírodniny, může to být příb2h ze skutečnosti ale třeba i z úplně neznámých prostor - ve vesmíru, v budoucnosti ..




Husy - obrázky

 Tak sv. Martina máme za sebou  a tady jsou vaše povedené obrázky :-)

Krásná hejna hus , které se baví prolétáváním skrz oblaka .-) krásný nápad



někde se objevila i malá hravá housátka

detail hlavy (asi houser?)

No a tady už máme svatomartinské hody
plný stůl nejspíš u královského dvora

zajímavý pohled na stůl s postavami zepředu i zezadu

a tady úžasná vtipně pojatá  "žranice", detaily na talířích i vtip (kdo najde myšku?)

a na úplný konec jedna svobodná husa závodící s letadly?

Děkuji všem kteří kreslí, chválím originální nápady :-)