pátek 22. ledna 2021

Pátek 22.1. živly

 Živly - portrét

dnes jsme si povídali o personifikaci v malířství, jak vlastnosti, věci, děje mohou dostat svou vlastní tvář, tělo - postavu. Také jsme si ukázali, jak se malíři v průběhu času pokoušejí zachytit pomocí barev či různých nástrojů například dramatické děje při změnách počasí bouře, vichr.

V rámci našeho studia kresby portrétu jsme pak dali tvář několika živlům poznáte jakým?

 





sobota 16. ledna 2021

Pátek 16.00 zamrzlo

 Dnes jsme se inspirovali obrazy Františka Kupky a současným počasím. 

Zkuste si říct sami co vám tyto obrazy připomínají






My jsme si vzpomněli na zamrzlé louže, potoky, vodopády, a zkusili si sami nechat zamrznout svou plochu papíru. Použili jsme jen chladné barvy, technika dobrovolná. 
Pustili jsme si k tomu Vivaldiho Zimu a pak tady ledová hudba 

A tohle nám vzniklo





Pátek 14.00 Na severu

 

Minule jsme si zkoušeli jednotlivé části obličeje - oči, nos, ústa,  tady jsem je zkusila poskládat do různých tváří. 

obličeje 


Dnes se vydáme na sever, na návštěvu k Inuitům. My je známe spíše pod názvem Eskymáci. Žijí úplně na severu Ameriky v Kanadě, Grónsku, na Aljašce na Sibiři. Zkrátka tam, kde je počasí drsné, krajina bílá a kde se musí spoléhat sami na sebe.

Již podle obličeje můžeme rozpoznat původ člověka. Dnes se nám díky možnosti cestování po celém světě tyto výrazné rysy jednotlivých lidských ras smazávají, mísí se a možná časem na zemi bude jeden typ.  

My si nakreslíme tužkou portrét Eskymáka  - má tmavé hladké vlasy, oči úzké (přizpůsobené ostrému slunci odrážejícímu se od bílých sněhových plání), nezapomeneme na obočí nos a nevýrazná ústa. Tváře i nos mají ošlehané větrem a mrazem. Kolem hlavy je po většinu času hřejivá kožešina kapuce. Využijte různé šedě tužky, na kožešinku využijte tahy tužky. Zkuste tradiční kožešinové oblečení s množstvím pásků, lemů a výšivek.




Podobně si můžete nakreslit tužkou portrét - obličej nějakého severského zvířete, která mohou eskymáci potkat - mrož, tuleň, lední medvěd, polární liška, malamut.
Pozor abyste neměli jen obrys, tužkou pěkně nakreslete všem jejich srst, výrazný tmavý čenich,...


Portrét vystřihneme a položíme na další papír - do popředí. 
Pak si vezmeme další obyčejný slabší papír, ten natrháme zmačkáme a znovu narovnáme a vzniknou nám kousky ledovce. Některé můžeme lehce přetřít šedou , černou, vodovkou a budeme mít skály. 
Opět je umístíme na hlavní papír  postupně do pozadí.
No a teď nám zbývá dokreslit obrázek - Iglú, stany z kožešin, tuleně, eskymáky lovící ryby, psí spřežení, sněžné skútry, lední medvědy, polární lišky,.. směrem do dálky zmenšujeme, tam umístěte větší zvířata. U skal již vidíme jen obrysy ledních medvědů. Ve sněhu mohou být stopy zvířat i lidí. 


A nakonec na obzoru nad horami můžete přidat barevnou polární zář.


Víte že některá inuitská slova jsme převzali i my? např.  kajaknanukiglú nebo malamut