Tak tentokrát mám téma společné pro všechny,
Zajíc, králík,
je tady jaro, zvířátka se začínají množit a mezi prvními jsou to malí zajíčci a králíci (mimochodem víte jaký je mezi nimi rozdíl? Králík divoký je menší než zajíc a hlavně zajíci rodí osrstěná mláďata s otevřenýma očima. Naopak králík rodí mláďata holá a slepá. Protože jsou králičí miminka úplně bezmocná, rodí je králíci v norách hluboko v podzemí zatímco zajíc rodí mláďata po jednom do důlků v trávě, do takových malých hnízd na zemi. :-)
Zajíc spolu s králíkem patří ke zvířatům vztahovaným k měsíci, neboť ve dne spí a v noci se potuluje.
Skrze svou plodnost je symbolem neustálého obnovování života a rychlý běh zajíce
je srovnáván s krátkostí lidského žití. Zajíc jako symbol cyklu života a smrti se často objevuje jako tři zajíci v kruhu, které můžeme najít na posvátných místech od dálného východu až do Anglie.
Nebo zajíc jako posel jara, symbol Ostary (bohyně Jara), který najdeme v lidových zvycích.
Zajíc přivede Alenku do podzemní říše a potkáme ho i v pop kultuře (Možná si vzpomenete na úsloví „jak hluboko vede králičí nora“, které najdeme ve velmi příhodné situaci ve filmu Matrix….)
Dnes máte jedno "malé velké" téma, malý zajíc na Velký pátek. Je na vás jak jej zpracujete.
Tři zajíci v kruhu věčnosti. Katedrála v Paderbornu v Německu,
Asi nejslavnější obraz zajíce od Albrechta Durera, precizně realistická studie.
Socha zajíce od Jeffa Koonse, zhotovená z ušlechtilé oceli, je považována za jeden z nejpozoruhodnějších artefaktů 20. století, byla prodána za 91,1 milionu dolarů (přes dvě miliardy korun)- nejdražší prodané umělecké dílo od žijícího autora.
Žádné komentáře:
Okomentovat